Zdrowy sen zależy w dużej mierze od pozycji, w jakiej śpisz. Sen, oprócz innych funkcji, służy regeneracji sił po stresie związanym z codzienną aktywnością i ewentualnymi dolegliwościami w różnych częściach ciała. Niektóre pozycje mogą powodować lub nasilać dolegliwości, których się nie spodziewamy. Na sen przeznaczamy 1/3 naszego życia, dlatego tak ważne jest, aby odbywał się on prawidłowo.
Znaczenie spokojnego snu.
Być może należysz do osób, które uważają, że sen to strata czasu, że to czas, kiedy nic nie robisz, ale sen to proces fizjologiczny, który jest bardzo ważny dla Twojego zdrowia. Niedobór snu wywołuje różne zmiany fizjologiczne i behawioralne. Co więcej, tych straconych godzin snu nie da się nadrobić. Podczas wypoczynku nocnego, w zależności od wieku i osoby, odbywa się wzrost i dojrzewanie neurologiczne dzieci, naprawia się układ odpornościowy, regulowana jest temperatura ciała, utrwala się pamięć oraz następuje regulacja metaboliczna i hormonalna. Ponadto mózg usuwa toksyny nagromadzone w ciągu dnia. Jeśli chcesz zachować dobre zdrowie, powinieneś spać tyle godzin, ile potrzebujesz, odpowiednio do swojego wieku. Pamiętaj, aby nie używać urządzeń elektronicznych tuż przed snem, unikać dużych kolacji, nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych ani nie pić napojów pobudzających w godzinach poprzedzających pójście do łóżka, nie palić tytoniu i starać się zachować regularny harmonogram chodzenia spać. Wszystko to jest jednak równie ważne, jak wyrobienie sobie nawyku przyjmowania prawidłowej postawy w łóżku, która pozwoli na jak najlepszy wypoczynek.
Szukanie najlepszej pozycji do spania.
Oczywiście człowiek może spać tak, jak chce, pod warunkiem, że upewni się, że jego pozycja podczas snu nie powoduje dyskomfortu po przebudzeniu. Istnieją jednak osoby z patologią, u których pozycja podczas snu może poprawić ich sytuację. Jeśli cierpisz na bezdech senny lub chrapanie, powinieneś unikać leżenia na plecach, ponieważ w tej pozycji język przesuwa się w kierunku gardła, sprzyjając utrudnieniu przepływu powietrza. W przypadku osób z refluksem żołądkowo-przełykowym zaleca się pozycję lewostronną, a łóżko powinno być uniesione w górę o około 20 cm. Jeśli cierpisz na choroby płuc lub serca, zaleca się spanie w pozycji pośredniej między leżeniem a siedzeniem, aby ułatwić oddychanie. Jeśli cierpisz na ból dolnej części pleców, najlepiej jest spać na plecach z niewielkim uniesieniem poduszki lub na boku z lekko ugiętymi kolanami i poduszką między nimi. Podczas ciąży, mimo że spanie na prawym boku lub na plecach nie jest całkowicie szkodliwe, najlepszą pozycją jest pozycja na lewym boku, aby uniknąć ucisku żyły głównej górnej. Jest on odpowiedzialny za krążenie żylne łożyska.
Istnieją lepsze i gorsze pozycje do spania.
Chociaż nie ma złych pozycji do spania, istnieją pozycje gorsze, w zależności od profilu osobowości.
Spanie na boku.
Chociaż istnieją badania, które twierdzą, że pozycja ta sprzyja drenażowi limfatycznemu i jest wybierana przez niektóre kobiety w ciąży lub osoby, które dużo chrapią, wiąże się ona z wygięciem pleców, co może powodować ból lub przykurcze. Jest to postawa, która uniemożliwia rozluźnienie kręgosłupa. Utrudnia również oddychanie przeponowe, ponieważ kolana naciskają na brzuch. W rezultacie budzimy się z uczuciem braku tchu, niestrawności lub bólu brzucha. Może również wywierać nacisk na kończyny i prowadzić do słabego krążenia w obszarze podparcia, czemu można zaradzić, umieszczając poduszkę między kolanami.
Spanie na brzuchu.
Jest to najgorsza pozycja, jaką można przyjąć kładąc się spać. Zmuszamy ciało do utrzymania wymuszonej postawy przez kilka godzin. Wywiera on duży nacisk na narządy, stawy i mięśnie. Obciążenie kręgosłupa może prowadzić do zapalenia ścięgien, lumbago lub bólu w odcinku szyjnym.
Spanie na plecach.
Może to być wygodna pozycja do spania. Jeśli jednak taka pozycja zostanie utrzymana przez całą noc, może to spowodować ucisk nerwów w ramionach. Niepożądana jest również pozycja, w której kończyny wystają poza krawędź łóżka. Może to prowadzić do uciskowego porażenia np. nerwu promieniowego, np. poprzez trzymanie ręki na krawędzi łóżka.
Najlepsze pozycje dla naszego zdrowia.
Różni specjaliści i badania zalecają dwie idealne pozycje do spania, które zapewniają regenerujący sen. Najważniejsze jest to, że poduszka powinna zapewniać ułożenie głowy i szyi podobne do tego, jakie mielibyśmy w pozycji stojącej.
Spanie na boku.
Jest to tzw. odleżyna boczna i może występować po prawej lub lewej stronie. Jednak zawsze zaleca się spanie na lewym boku. Główną zaletą tej pozycji jest to, że zmniejsza kwasowość żołądka. Wspomaga również procesy limfatyczne. Ponadto wiele badań potwierdza, że może ona zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i inne choroby neurologiczne, takie jak demencja.
Spanie na plecach.
Jeśli nie jesteś w ciąży i nie chrapiesz, to jest to najlepsza pozycja do spania. Zapobiega bólom mięśni, utrzymując kręgosłup w pozycji wyprostowanej i rozciągniętej. Równoważy również masę ciała i pomaga utrzymać organy wewnętrzne w prawidłowym położeniu. Zapobiega powstawaniu zmarszczek i trądziku, a w przypadku kobiet — obwisłym piersiom.
Najnowsze komentarze