Press ESC to close

Woda micelarna do oczyszczania skóry — czy jest wskazana?

Od pewnego czasu woda micelarna stała się modna jako produkt do demakijażu. Wiele kobiet jej używało i jest ona naprawdę wygodna i skuteczna.

Woda i olej razem?

Wszyscy wiemy, że woda i olej nie mieszają się ze sobą. Dlaczego więc stwierdzam to, co oczywiste, i co to ma wspólnego z wodą micelarną? Tym oczywistym stwierdzeniem chcę wyjaśnić, że woda i substancje o charakterze tłuszczowym są niekompatybilne. W zależności od powinowactwa danej substancji do wody lub do tłuszczów nazywamy ją hydrofilną, lub lipofilną. Innymi słowy, to, co może być rozpuszczone w wodzie, jest hydrofilne, a to, co może być rozpuszczone tylko w tłuszczu, jest lipofilne. Mamy na to tysiące codziennych przykładów. Na przykład wiemy, że jeśli chcemy wyczyścić coś, co zostało poplamione tłuszczem, sama woda nie wystarczy. Aby go rozpuścić lub usunąć z uszkodzonej powierzchni, musimy użyć substancji, która jest jednocześnie tłuszczem (rozpuszczalniki). Lub woda, do której dodano środek powierzchniowo czynny lub środek powierzchniowo czynny. Środek powierzchniowo czynny to substancja, która modyfikuje powierzchnię styku dwóch cieczy, które nie mogą się mieszać, tak aby mogły się zmieszać. Dlatego też, gdy środek powierzchniowo czynny (mydło) zostanie dodany do wody, jest on w stanie połączyć się z olejem lub innym tłuszczem i oczyścić go. Substancje o właściwościach powierzchniowo czynnych lub powierzchniowo czynnych znajdują się praktycznie we wszystkich środkach czyszczących.

Codzienna pielęgnacja skóry. Podstawowe informacje

Skóra składa się z kilku warstw, z których najbardziej zewnętrzną jest naskórek. Naskórek składa się z kilku rzędów komórek strukturalnych, zwanych keratynocytami. Komórki te muszą być nawodnione, potrzebują wody do życia. Jednak jeszcze bardziej zewnętrzna niż ostatnia warstwa keratynocytów jest tak zwana warstwa lipidowa skóry, czyli mieszanina ceramidów i kwasów tłuszczowych, która służy jako ochrona dla komórek skóry. Tak, mówimy o warstwie lipidowej. To znaczy, tłuszcz. Dlatego dla skóry woda jest tak samo ważna jak tłuszcze, oba rodzaje substancji muszą być obecne i w równowadze, dlatego też skóra musi być zaopatrzona zarówno w wodę, jak i w lipidy.
Jeśli chodzi o oczyszczanie skóry, jaki sposób jest najlepszy: sama woda? Woda z mydłem? Kilka lat temu panował trend, który mówił, że twarz należy myć samą wodą. Jeśli tak się stanie, substancje, które chcesz usunąć, a które są tłuste, nie zostaną oczyszczone, np. do usunięcia makijażu o tłustym lub oleistym podłożu nie wystarczy woda. Używamy więc silnego mydła, które dobrze wszystko czyści. W ten sposób zapewniamy oczywiście absolutną czystość, ale jednocześnie pogarszamy stan bariery lipidowej, która, jak już powiedzieliśmy, pełni istotną funkcję ochronną dla skóry.

Czym jest woda micelarna?

Woda micelarna jest tak nazywana, ponieważ jest to produkt składający się z oczyszczonej wody (bez obecności soli mineralnych, jak to może mieć miejsce w przypadku wody z kranu lub wody mineralnej) z micelami. Logicznym pytaniem jest teraz: czym są micele? Są to złożone struktury, w postaci mikrosfer, składające się z zestawu cząsteczek lipidowych i posiadające właściwości powierzchniowo czynne. Cząsteczki lipidów składają się z dwóch części — jednej zwanej “głową”, która jest hydrofilna, tzn. może rozpuszczać się w wodzie, oraz drugiej zwanej “ogonem”, która jest lipofilna. Otóż cząsteczki są ułożone w taki sposób, że wszystkie główki znajdują się na zewnątrz kuli, dzięki czemu zawsze mają swoją “hydrofilową stronę” i mogą rozpuszczać się w wodzie, natomiast lipofilowe części są “zakorzenione” wewnątrz kuli. Jest to sposób na rozpuszczenie oleju w wodzie dzięki tym strukturom. W przypadku wody micelarnej uzyskujemy wodę o właściwościach nawilżających i oczyszczających, zawierającą rozpuszczone substancje tłuszczowe, które będą w stanie uzupełnić warstwę lipidową skóry, a także usunąć i oczyścić zanieczyszczenia o charakterze tłustym, zarówno te pochodzące z zewnątrz poprzez makijaż lub zanieczyszczenia, jak i nadmiar wydzielanego przez skórę sebum.

Korzyści płynące z używania wody micelarnej.

Woda micelarna jest zatem doskonałym środkiem do oczyszczania skóry, ponieważ usuwa zarówno zanieczyszczenia hydrofilowe, jak i lipofilowe, nie naruszając przy tym pH skóry i nie zawiera alkoholi ani innych substancji, które mogą być drażniące dla każdej skóry, a zwłaszcza dla skóry wrażliwej, atopowej lub zmienionej chorobowo. Chociaż woda micelarna stała się popularna jako produkt do demakijażu, należy ją traktować jako ogólny produkt oczyszczający. Może być stosowany do usuwania nadmiaru wydzielanego przez skórę sebum oraz do oczyszczania skóry z zanieczyszczeń środowiskowych. Oczywiście można go również stosować do usuwania makijażu i pozostałości po zużytych kremach. Do stosowania zaleca się nakładanie go za pomocą płatka kosmetycznego. Lepiej jest to robić małymi, delikatnymi ruchami, niż mocno pocierać. Jeśli watę przyłoży się do danego obszaru i pozostawi na chwilę, aby zadziałała, micele zatrzymają brud lepiej niż w przypadku przeciągnięcia waty i niepozwolenia jej na zadziałanie. Dobrym nawykiem jest stosowanie go rano jako środka oczyszczającego, niezależnie od tego, czy zamierzasz nałożyć makijaż, czy nie. A wieczorem – do pielęgnacji skóry, aby usunąć z niej całodzienne zanieczyszczenia i oczywiście makijaż, jeśli był używany.