Press ESC to close

Czy płyta MDF jest droga?

Płyta MDF jest coraz bardziej popularnym materiałem wykorzystywanym w wykończeniach i w branży meblarskiej. Zastępuje się nią słynące z wysokich kosztów naturalne drewno lite. Główna różnica pomiędzy prawdziwym drewnem naturalnym a płytą MDF polega jednak na tym, że płyta MDF (skrót od angielskiego Medium Density Fiberboard) jest tak zwanym produktem inżynieryjnym, podczas gdy prawdziwe drewno jest produktem naturalnym.

I tu nasuwają się pytania, między innymi, czy prawdziwe drewno nie jest zawsze lepsze od MDF? Przecież jest od niej droższe, a co droższe wiąże się w wyższą jakością. Okazuje się jednak, że niekoniecznie. W niektórych bowiem sytuacjach prawdziwe lite drewno sprawdza się lepiej niż płyta MDF. Za to w niektórych innych sytuacjach płyta MDF może jednak przewyższać prawdziwe drewno.

Prawdziwe drewno ma jednak tendencję do kurczenia się lub rozszerzania, zwłaszcza gdy jest narażone na różne zmiany temperatury i wilgotności. Zatem, jeśli nie uda się kontrolować wysokości i intensywności ciepła czy wilgotności, stworzone z drewna litego drzwi, ramy okienne czy boazerie mogą niestety pękać, kurczyć się lub wyginać.

Za to płyta pilśniowa o średniej gęstości (tak zwana płyta MDF) przynajmniej w niektórych obszarach sprawdza się znacznie lepiej niż prawdziwe drewno. Dlaczego? Ponieważ jest to materiał kompozytowy o wysokiej jakości. Płyta MDF jest wykonany z żywicy i włókien drzewnych pochodzących z recyklingu. Jest prasowana w celu uzyskania gęstych arkuszy, które pozostają stabilne we wszystkich warunkach pogodowych.

Płyta MDF może dzięki temu wytrzymać zmiany wilgotności i ciepła znacznie lepiej niż lite drewno naturalne, które zazwyczaj rozszerza się i kurczy przy wszelkich wzrostach i spadkach wilgotności i temperatury. W rezultacie szafki, drzwi i panele wykonane z prawdziwego drewna wymagają więcej konserwacji i specjalistycznej pielęgnacji.

Płyta MDF ma na dodatek tendencję do przewyższania litego drewna na przykład w wykonywaniu malowanych drzwi szafek. Również w przeciwieństwie do prawdziwego drewna, jest on dostępny w większych 5 – stóp przez 12 – stóp paneli. Płyta MDF nie ma też żadnych widocznych ziaren na swojej powierzchni, dlatego kiedy jej używasz, problem z wałkowania się farby przy drzazgach czy ustępach – nie powstaje.