Zdrowe jedzenie w dobrej cenie

RitaE / Pixabay

Zdrowa dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Właściwe odżywianie i nawadnianie organizmu pozwala uniknąć, a na pewno zmniejsza ryzyko zachorowań na tak zwane choroby cywilizacyjne. Uwzględnianie w codziennym jadłospisie odpowiedniej porcji warzyw i owoców jest nie tyle zalecane, co konieczne. Niestety, wciąż jemy niezbyt zdrowo, często w pośpiechu i bez większej refleksji nad tym, co trafia na talerz.

 

Korzystanie z porad specjalistów od zdrowego odżywiania należy do rzadkości. Mimo to usługi obejmujące zdrowy catering oraz zindywidualizowane diety stają się coraz bardziej popularne. Firmy cateringowe, restauracje i podmioty gastronomiczne dostarczające posiłki do klientów wprowadzają do swojej oferty zdrowe posiłki, dania wegańskie i wegetariańskie. Sklepy ze zdrową żywnością zyskują klientów głównie wśród mieszkańców większych miast. Wielu producentów żywności szukając nowych kierunków zbytu stawia na produkcję ekologiczną. Robiąc codzienne zakupy warto więcej czasu poświęcić na oznakowanie opakowań. Z korzyścią dla naszego zdrowia lepiej kupić jaja od kur hodowanych na wolnym wybiegu niż takie z fermy stawiającej na ilość, a nie jakość. Warzywa i owoce warto kupować od zaufanych sprzedawców. Zaleca się, aby codziennie spożywać minimum pięć porcji warzyw i owoców.

 

Dostarczymy w ten sposób naszemu organizmowi niezbędnej ilości witamin i mikroelementów, bez których trudno zachować odporność i zdrowy wygląd. Czy można zatem jeść zdrowo i tanio? Dla chcącego nic trudnego. Wiele sieci handlowych oferuje zdrową żywność po dość atrakcyjnych cenach. Nie powinno być też większego kłopotu ze znalezieniem produktów wegetariańskich i wegańskich. Z zakupem zdrowych produktów też nie powinno być większego kłopotu. Dobrą okazją do nabycia smacznych i zdrowych wyrobów są jarmarki oraz wszelkiego rodzaju imprezy promujące produkty lokalne i regionalne. Znajdziemy na nich m.in. miody, sery, przetwory, pieczywo, warzywa i owoce. Może zamiast kolejnej wycieczki do fastfood’u, warto wybrać się na taki jarmark lub rynek i kupić sobie trochę zdrowych smakołyków. Z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie.