Press ESC to close

Olej kokosowy czy oliwa z oliwek? Co lepiej pielęgnuje włosy?

Wybór dobrego naturalnego olejku do włosów może być trudny, zwłaszcza jeśli chodzi o olej kokosowy lub oliwę z oliwek do włosów. Prawda jest taka, że każdy z nich ma swoje zalety i składniki odżywcze.

Korzyści i zastosowanie oliwy z oliwek do włosów.

Główną zaletą tego olejku jest to, że możesz go mieć już w swojej kuchni, ponieważ jest tańszy niż inne olejki do włosów. Ponadto, oliwa z oliwek do włosów jest znana z wielu właściwości.

Nawilża i chroni włókno włosa.

Oliwa z oliwek jest nieco cięższa od oleju kokosowego, dlatego doskonale nadaje się do tworzenia bariery ochronnej na włosach. Prawdą jest, że olej kokosowy wnika głębiej we włosy, natomiast oliwa z oliwek działa bardziej powierzchownie, dzięki czemu zapewnia większą ochronę. Zasadniczo służy jako tarcza ochronna przed wszelkimi uszkodzeniami włosów. Ta zaleta jest przydatna przez cały czas, a zwłaszcza zimą, kiedy niskie temperatury i wiatr mogą łatwiej wysuszyć włosy.

Zmiękcza włosy.

Stosowanie oliwy z oliwek do włosów raz lub dwa razy w tygodniu jako odżywki jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku włosów suchych i łamliwych. Dzięki temu Twoja grzywa będzie bardziej miękka i łatwiejsza do ułożenia. Aby zabieg był skuteczny, nałóż równomiernie kilka łyżek stołowych oliwy z oliwek na skórę głowy i pozostaw na kilka godzin. Spłucz ciepłą wodą i na koniec umyj włosy szamponem, a zobaczysz, jak natychmiast staną się bardziej miękkie. Takie zastosowanie może być bardzo przydatne, jeśli przez jakiś czas chcesz uniknąć stosowania odżywek z ostrymi składnikami, zwłaszcza jeśli nie jesteś fanką parabenów i silikonów.

Zwiększa połysk włosów suchych.

Oliwa z oliwek (zwłaszcza oliwa z pierwszego tłoczenia) jest bogata w kwasy tłuszczowe, dzięki czemu jest źródłem witamin o właściwościach przeciwutleniających, takich jak witaminy E i A. Ma to zasadnicze znaczenie dla poprawy połysku włosów i nadania im zdrowszego wyglądu w perspektywie krótkoterminowej. Wszystkie te składniki odżywcze chronią naturalną keratynę włosów i zatrzymują wilgoć, co nie tylko zwiększa jedwabisty połysk, ale także odporność na uszkodzenia.

Pomaga w walce z łupieżem.

Dzięki swoim właściwościom nawilżającym oliwa z oliwek łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry głowy, zwalczając w ten sposób dolegliwości takie jak łupież. Ponadto, w przeciwieństwie do innych silniejszych olejów, takich jak olej jojoba, oliwa z oliwek doskonale nawilża skórę głowy, nie powodując jej przetłuszczenia. W tym celu wystarczy nałożyć na włosy maskę z ciepłą oliwą z oliwek (nie gotować – wystarczy lekko podgrzać, w przeciwnym razie można zrobić sobie krzywdę). Pozostawić maskę na 30 minut, a następnie spłukać zwykłym szamponem i odżywką.

Leczenie rozdwojonych końcówek.

Dzięki wysokiemu stężeniu przeciwutleniaczy i składników nawilżających, takich jak witamina E, oliwa z oliwek wzmacnia pasma włosów, co regeneruje rozdwojone końcówki i zapobiega wypadaniu włosów.

Korzyści i zastosowanie oleju kokosowego do pielęgnacji włosów.

Prawdopodobnie kilka razy zastanawiałeś się, do czego służy olej kokosowy — poza tym, że używasz go w kuchni zamiast okropnego oleju palmowego — i właśnie dlatego dotarłeś do tego miejsca. Jest to jeden z najczęściej stosowanych olejków do włosów z poniższych powodów.

Chroni przed szkodliwym działaniem środowiska.

Olej kokosowy jest prawdopodobnie najlepszym środkiem do ochrony włosów. Włosy są najbardziej kruche, gdy są mokre, dlatego nie zaszkodzi użyć oleju kokosowego jako środka myjącego przed umyciem głowy. W ten sposób nie tylko wzmacniasz włosy, ale także je chronisz. Przeprowadzono już badania, które dowodzą, że olej kokosowy może chronić włosy przed ciepłem prostownicy, suszarki, a nawet słońca, jeśli jest stosowany jako środek termoochronny (oczywiście po umyciu włosów szamponem).

Leczy suchą skórę głowy i łupież.

Dzięki wysokiej zawartości kwasu laurynowego olej kokosowy może zwalczać łupież i leczyć go u jego podstaw. Kwas laurynowy jest środkiem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym, który z łatwością zabija grzyby powodujące łupież.

Wspomaga wzrost włosów.

Olej kokosowy może również bardzo skutecznie wspomagać wzrost włosów, zwłaszcza że zapobiega łamaniu się pasm, co z kolei ogranicza wypadanie włosów. Regularne stosowanie tego olejku nie tylko niemal natychmiast wzmacnia włosy, ale także ułatwia ich regenerację, dzięki czemu grzywa staje się bardziej podatna na układanie i mocniejsza. Im mocniejsze są włosy, tym większe prawdopodobieństwo, że będą zdrowo rosły.

Zapobiega wszawicy.

Korzyści te wynikają również z obecności kwasu laurynowego, który nie tylko zapobiega łupieżowi, ale również wszawicy. W rzeczywistości maseczka z oleju kokosowego jest doskonałym naturalnym środkiem do włosów, który zapobiega wszawicy głowowej bez konieczności wydawania dużej ilości pieniędzy na drogie zabiegi.

Chroni przed negatywnym działaniem słońca.

Olej kokosowy ma wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, dzięki czemu może chronić zarówno skórę głowy, jak i pasma włosów przed promieniowaniem UV. Pamiętaj jednak, że większość kremów do opalania do włosów ma minimalny SPF 30, więc nie polegaj na samym oleju kokosowym, aby chronić włosy.

Co jest lepsze: olej kokosowy czy oliwa z oliwek do włosów?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że olej kokosowy ma więcej zalet niż oliwa z oliwek, ale wszystko zależy głównie od Twoich potrzeb i budżetu. Możesz najpierw wypróbować oliwę z oliwek na włosach, a następnie, jeśli poczujesz się pewniej, przejść do oleju kokosowego. Wszystko zależy od tego, z czym czujesz się najlepiej, ponieważ w ostatecznym rozrachunku są to naturalne olejki, które, choć korzystnie wpływają na włosy, od nich samych nie można wymagać cudownych efektów.