Zazwyczaj ekspozycja na słońce jest korzystna w przypadku atopowego zapalenia skóry. Zawsze jednak należy unikać oparzeń słonecznych. Bardzo ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych podczas ekspozycji na słońce. Jednak niektórzy pacjenci źle tolerują słońce i mogą nawet cierpieć na zaostrzenie zmian chorobowych z powodu pocenia się. Dlatego trzeba wiedzieć, jak dbać o pacjentów z atopowym zapaleniem skóry w lecie, aby nie pogłębiać ich problemu.
Czy atopowe zapalenie skóry ulega poprawie w lecie?
Czynniki takie jak temperatura, wilgotność i zanieczyszczenie środowiska mogą wpływać na przebieg kliniczny choroby, ale nie na jej początek. Suche zimno odwadnia skórę, a właśnie zimą stan pacjentów z atopią pogarsza się. Z kolei u większości pacjentów z atopią poprawa następuje latem, zwłaszcza u tych, którzy kąpią się w morzu. Samo słońce, stopień wilgotności i sole zawarte w wodzie morskiej poprawiają stan zapalenia skóry. Dlatego zaleca się przebywanie w łagodnym klimacie o średnio wysokiej wilgotności, bez zanieczyszczenia środowiska, a także kąpiele morskie, jeśli tylko jest to możliwe. Ekspozycja na słońce przez umiarkowaną ilość czasu i w chłodniejszych godzinach poprawia stan zmian, ale opalanie powinno zawsze odbywać się z użyciem fotoprotektorów, aby uniknąć poparzeń słonecznych i innych zmian skórnych.
Pot i upał: letnie powikłania atopowego zapalenia skóry.
Jednak u wielu innych pacjentów temperatura, wilgotność i światło słoneczne mają wpływ na objawy atopowego zapalenia skóry. Ciepło jest szkodliwe dla skóry niektórych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, nie jest dobrze tolerowane, powoduje zwiększone pocenie się, zmiany pH spowodowane poceniem się, zwiększoną zasadowość, a tym samym rozwój bakterii. Można zatem powiedzieć, że przebieg kliniczny atopowego zapalenia skóry wykazuje zmienność sezonową, zaostrzając się pod wpływem intensywnego zimna lub nadmiernego ciepła. Ubrania wykonane z włókien naturalnych, takich jak len i bawełna, są najbardziej przewiewne i mogą pomóc uniknąć nadmiernego pocenia się. Pływanie to idealny sport, który latem przynosi ulgę. Powiedzieliśmy już, że kąpiele w wodzie morskiej są zazwyczaj korzystne, z wyjątkiem przypadków epidemii. Jeśli chodzi o basen, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Po kąpieli należy jednak spłukać skórę pod prysznicem, a bezpośrednio po niej nałożyć na skórę produkt nawilżający, aby złagodzić drażniące działanie wody w basenie. W przypadku uprawiania innych sportów, a także biorąc pod uwagę fakt, że pot jest substancją drażniącą, ważne jest, aby po uprawianiu sportu wziąć prysznic. W regularnych odstępach czasu należy nawilżać czystą skórę.
Fotoprotektor w przypadku atopowego zapalenia skóry.
Jeśli masz zamiar wybrać filtr przeciwsłoneczny, najlepszy będzie ten, który jest przeznaczony dla skóry atopowej. Charakteryzuje się tym, że oprócz ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, ma silne działanie emoliencyjne, które pomaga w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry. Idealny fotoprotektor powinien zawierać substancje nawilżające, łagodzące i ochronne. Pomoże to utrzymać równowagę skóry i zapobiegnie powstawaniu zaognień. Nie powinien on zawierać perfum ani alkoholu, ponieważ mogą one powodować alergie i wysuszenie skóry atopowej.
Wskazówki dotyczące prawidłowego stosowania produktu z filtrem przeciwsłonecznym.
Zastosuj fotoprotektor 30 minut przed ekspozycją na słońce. Rozprowadź ją równomiernie i obficie na całym ciele. Nakładać ponownie po dwóch godzinach lub po każdej kąpieli, nawet jeśli produkt jest wodoodporny. Jeśli dzień jest pochmurny, również jesteśmy narażeni na promieniowanie, ponieważ 80% promieniowania UV, a zwłaszcza UVA, przechodzi przez chmury. Dlatego konieczne jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ nawet piasek i woda odbijają światło.
Podstawowe porady dla pacjentów z atopowym zapaleniem skóry.
Cykl swędzenia i drapania należy przerwać poprzez odpowiednie nawodnienie. Swędzenie jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych i trudnych do opanowania objawów.
- Unikać wełny i tkanin syntetycznych. Ubrania należy prać z użyciem nieperfumowanych detergentów. Przede wszystkim jednak należy dobrze spłukać, aby usunąć pozostałości mydła lub detergentu. Nie zaleca się też stosowania płynów do płukania tkanin.
- W miarę możliwości należy unikać wystawiania się na zimno i nagłych zmian temperatury, ponieważ mogą one wpływać na pojawienie się nowych ognisk choroby.
- Podczas kąpieli należy unikać ekstremalnych temperatur w saunach i jacuzzi. Powodują one wydzielanie potu przez skórę i mogą nasilać swędzenie. Po kąpieli należy zawsze stosować miejscowy preparat nawilżający.
- Ubierać się w luźną, przewiewną odzież, używając bawełnianych koszulek, jeżeli istnieje możliwość kontaktu skóry z drażniącymi tkaninami.
- Nie należy spać na materacach piankowych.
- Unikać gromadzenia się dużej ilości kurzu. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio często i właściwie czyścić dywany, zasłony i miękkie zabawki.
- Unikać bezpośredniego kontaktu z substancjami drażniącymi (lakiery, rozpuszczalniki) lub zwierzętami z dużą ilością sierści. Jeśli nie jest to możliwe, należy używać rękawic.
A jeśli chodzi o dietę, to czy można jeść wszystko?
Coraz więcej naukowców i dermatologów zaczyna łączyć atopowe zapalenie skóry z dietą. W wielu z nich zaleca, aby nie jeść i unikać potencjalnie drażniących pokarmów, takich jak truskawki, brzoskwinie, owoce morza itp. Należy również zachować umiar w spożywaniu napojów pobudzających, takich jak kawa, kakao i alkohol. Należy jednak pamiętać, że przyczyna pojawienia się atopowego zapalenia skóry jest wieloczynnikowa. Czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe mają wpływ na rozwój choroby i odgrywają w nim złożoną rolę. Dlatego należy stosować normalną, zróżnicowaną i dostosowaną do wieku dietę. Jeśli istnieje podejrzenie, że pokarm może powodować lub nasilać atopowe zapalenie skóry, należy zawsze skonsultować się z alergologiem. Nieodpowiednia dieta, oprócz tego, że jest nieskuteczna, może być przyczyną późniejszych problemów.
Odpowiednie nawodnienie i nawilżenie skóry.
Skóra pacjentów z atopią jest bardzo sucha i musi być codziennie nawilżana. Wymaga to stosowania produktów nawilżających lub emolientów, które wspomagają zatrzymywanie wody w skórze. Występują one w różnych formach, które różnią się składem i konsystencją. Lotiony, maści lub kremy mają dużą moc nawilżania, a ich zastosowanie zależy od rodzaju zmiany skórnej. Niektóre kremy, głównie na bazie ektoiny, w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak kora orzecha laskowego lub krem lamelarny z ceramidami, mogą działać ochronnie na skórę. Pomagają one odbudować i utrzymać w dobrym stanie zewnętrzną warstwę skóry. Zmniejszają one stan zapalny, świąd i przeznaskórkową utratę wody. Ten rodzaj kremu może być stosowany w przypadku zapalenia skóry z zapaleniem, świądem i suchością, gdy stosowanie miejscowych kortykosteroidów nie jest bezwzględnie konieczne. Może być również stosowany jako środek wspomagający leczenie miejscowymi kortykosteroidami.
Probiotyki w leczeniu zapalenia skóry.
Rola probiotyków polega na modulowaniu odpowiedzi immunologicznej i odbudowie bariery jelitowej. Skuteczność probiotyków w atopowym zapaleniu skóry wykazano w różnych badaniach z zastosowaniem różnych szczepów probiotycznych, w leczeniu i profilaktyce zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Najnowsze komentarze