Press ESC to close

Jak skutecznie pozbyć się i unikać chrypki?

Bardzo ważne jest, aby głos był w doskonałej kondycji. Niestety, pojawienie się chrypki może utrudniać komunikację międzyludzką. Najpierw jednak przyjrzyjmy się pewnym aspektom z tym związanym, a następnie dowiedzmy się, jak pozbyć się chrypki.

Komunikacja międzyludzka.

Nasze ciało jest wyposażone w naturalny instrument, który pozwala nam komunikować się z innymi ludźmi — głos. Komunikację dzieli się na dwa rodzaje: werbalną i niewerbalną. Komunikacja werbalna to komunikacja, którą odbieramy za pomocą słów. Komunikacja niewerbalna obejmuje mowę ciała i cechy głosu. 7% przekazu odbieramy poprzez słowa, 38% poprzez charakterystykę głosu i 55% poprzez mowę ciała. Poprzez cechy głosu i gesty ciała nasz rozmówca wyraża swoje uczucia: smutek, radość, brak zainteresowania, zdenerwowanie, pewność siebie. Sposób, w jaki rozumiemy znaczenie komunikatu, jest związany z charakterystyką głosu. Elementy, które decydują o tych cechach, to rytm, tonacja i intensywność.

Informacje – jak działa głos?

Głos jest efektem działania złożonego, doskonale zsynchronizowanego systemu. Dzięki czemuś tak podstawowemu jak powietrze jest w stanie tworzyć komunikaty tak złożone jak melodia czy kombinacja fonemów tworzących słowo. Jeśli traktujemy głos jako instrument naturalny, to tak naprawdę mówimy o nim jako o dwóch instrumentach. Instrument dęty i instrument strunowy. Z anatomicznego punktu widzenia głos jest wytwarzany przez aparat fonacyjny, który dzieli się na trzy części.

Elementy układu oddechowego (odpowiadające instrumentom dętym).

Są to tchawica, oskrzela, płuca, przepona, klatka żebrowa, mięśnie międzyżebrowe – krótko mówiąc, wszystko, co bierze udział we wchodzeniu i wychodzeniu powietrza z naszego organizmu.

Elementy fonacyjne (odpowiadają instrumentom strunowym).

Są to elementy odpowiedzialne za wytwarzanie głosu. Powstaje ona w jednym punkcie krtani, którym są struny głosowe, a konkretnie w przestrzeni między nimi (głośnia), przez którą powietrze musi przejść, wywierając większe lub mniejsze ciśnienie i wprawiając struny głosowe w drgania.

Elementy przegubowe (odpowiadające pudłu rezonansowemu).

Innymi słowy, powietrze, które już zostało przekształcone w dźwięk dzięki działaniu strun głosowych, nabiera jednej ze swoich najbardziej charakterystycznych cech — barwy, czyli czegoś, co sprawia, że każdy głos jest inny. Podniebienie, język, wargi, a nawet zęby mają wpływ na zwiększenie rezonansu. Wszelkie zmiany w tym aparacie fonacyjnym mogą powodować dysfonię lub chrypkę, co utrudni nam komunikację z rozmówcą. A przynajmniej utrudni wyrażanie siebie za pomocą głosu.

Co to jest chrypka?

Chrypka to patologia, która odnosi się do trudności w próbach mówienia. Głosy mogą być słabe, wysokie lub zachrypnięte, a wysokość lub jakość głosu może ulec zmianie. Jest to stan, który prawie zawsze jest spowodowany problemem ze strunami głosowymi. W przypadku zakażenia strun głosowych dochodzi do ich zapalenia, co może powodować chrypkę. Często, gdy mamy zachrypnięty głos, mówimy, że mamy chrypkę, ale jest to błąd, ponieważ mamy do czynienia z chrypką lub dysfonią. Dysfonia to zjawisko medycznie określane jako zmiana głosu spowodowana podrażnieniem strun głosowych.

Istnieją dwa rodzaje chrypki. Ostra chrypka, która jest krótkotrwała i spowodowana chorobami, np. przeziębieniem. Chrypka przewlekła, która trwa przez dłuższy czas i może mieć różne przyczyny. Ostra chrypka nie jest poważną chorobą, ponieważ trwa około dwóch tygodni, po czym objawy całkowicie ustępują. Z drugiej strony, przewlekła chrypka może być poważną patologią, ponieważ jedną z jej przyczyn może być rak krtani. W zależności od przypadku rokowanie może być różne i to specjalista zadecyduje o najwłaściwszym leczeniu.

Co może być przyczyną chrypki?

Zapalenie krtani.

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn chrypki. Może to być spowodowane przejściowym zapaleniem strun głosowych w wyniku przeziębienia, infekcji górnych dróg oddechowych lub alergii.

Niewłaściwe lub nadmierne używanie głosu.

Mówienie głośno w hałaśliwym otoczeniu, mówienie przez długi czas bez odpoczynku dla głosu, śpiewanie lub mówienie zbyt wysokim lub zbyt niskim głosem może powodować tymczasową chrypkę. Czasami u osób, których praca zależy od głosu, takich jak nauczyciele, śpiewacy czy mówcy publiczni, występuje uporczywa chrypka.

Refluks żołądkowo-przełykowy.

Może powodować chrypkę, gdy kwas przemieszcza się w górę gardła i podrażnia tkanki. Zwykle nasilenie dolegliwości jest większe rano niż w ciągu dnia. Nawet jeśli pacjent nie odczuwa bólu, może odczuwać potrzebę ciągłego kaszlu w celu oczyszczenia gardła. Może to prowadzić do chrypki.

Guzki głosowe, polipy i torbiele.

Są to łagodne narośla na lub wzdłuż strun głosowych. Różnią się one liczbą i rozmieszczeniem na fałdach głosowych. Inne przyczyny mogą wynikać z krwawienia ze strun głosowych w wyniku nadmiernego wysiłku głosowego lub porażenia strun głosowych, które powoduje, że struny głosowe nie otwierają się lub nie zamykają prawidłowo. Wreszcie, należy zauważyć, że chrypka może być także wynikiem działania czynników zewnętrznych, takich jak spożywanie alkoholu lub palenie tytoniu, długotrwałe przebywanie w bardzo dusznych pomieszczeniach lub wdychanie substancji drażniących.

Jak unikać chrypki?

  1. Jeśli palisz, powinieneś rzucić palenie.
  2. Zaleca się picie dużej ilości wody. Należy także unikać substancji odwadniających organizm, takich jak alkohol, lub przynajmniej nawilżać otoczenie.
  3. Wyeliminuj z diety pikantne potrawy, a także zimne pokarmy, nawet latem.
  4. Jeśli gardło jest uszkodzone, należy w miarę możliwości unikać mówienia. Lub staraj się robić to w sposób modulowany, aby nie pogłębiać chrypki.
  5. Aby uniknąć niepotrzebnego wychłodzenia, należy nosić odzież odpowiednią do pogody.
  6. Należy jak najbardziej ograniczyć hałas z otoczenia, aby uniknąć nadwyrężenia głosu.
  7. Płukanie gardła ciepłą wodą z dodatkiem soli lub produktów naturalnych, takich jak imbir, który ma właściwości zmiękczające.
  8. W razie potrzeby na rynku dostępne są produkty zdrowotne w aerozolu lub tabletkach do ssania, które zawierają składniki aktywne, takie jak propolis, aloes, kwas hialuronowy i składniki aktywne o działaniu przeciwbólowym, które pomogą jak najszybciej zaradzić tej dolegliwości.